Uprawa batatów

Słodkie ziemniaki są niemal uprawą typu „ustaw i zapomnij”, dlatego stworzyli moją krótką listę upraw o niskich wymaganiach konserwacyjnych !

Roślina ze słodkich ziemniaków zsuwa się późną wiosną po przejściu niebezpieczeństwa mrozu i zbiera się wczesną jesienią.

Ta roślina lubi słonecznie i gorąco, więc podlewanie jest niezbędne tylko w celu uchronienia gleby przed wysuszeniem. Innymi słowy, ta uprawa świetnie nadaje się do ogrodu z wodą.

Są też na ogół wolne od szkodników.

Jeśli jeszcze tego nie zauważyłeś, słodkie ziemniaki to jedna z moich ulubionych upraw wszech czasów!

Lubię uprawiać odmianę 'Georgia Jet’, która jest słodką, pomarańczową odmianą, o której wiadomo, że jest wysokoplenna i przystosowana do różnych klimatów i typów gleby.

Pnącza słodkich ziemniaków również dobrze rosną, gdy rosną pionowo na kratownicy, ponieważ rozwijają kilka dużych bulw na każdym połączeniu korzeni. W bardziej tradycyjnym podejściu ogrodniczym winorośle rozrastają się po ziemi, wytwarzając garść maleńkich ziemniaków, gdy próbują zakorzenić się wszędzie.

Jak zbierać słodkie ziemniaki

Zbieraj w dowolnym momencie po rozpoczęciu formowania się bulw; zacznij sprawdzać późnym latem. Lubię poczekać przynajmniej, aż liście zaczną żółknąć, co oznacza, że ​​uzyskałem największą wydajność z posadzonych winorośli.

Kluczem do doskonałego, słodkiego smaku jest jednak umożliwienie im doświadczenia lekkiego mrozu, a następnie zebranie zbiorów przed silnym mrozem. Więc możesz pozwolić im pozostać w ziemi trochę dłużej i mieć oko na pogodę.

Oto dwuetapowy proces, którego używam podczas zbioru słodkich ziemniaków.

Do zbioru 

Wybierz dzień, w którym nie padało od kilku dni, w ten sposób gleba będzie minimalnie wilgotna i krucha, a bulwy można zetrzeć bardzo lekkim dotykiem.

Nie chcesz, aby błoto oblepiało bulwy, ponieważ utrudnia to ich czyszczenie i przechowywanie.

Proces zbioru zaczyna się od odcięcia winorośli, aby można było dostać się do gleby. Uprawa słodkich ziemniaków na kratce ułatwia śledzenie winorośli i znajdowanie lokalizacji bulw.

Odetnij winorośl, pozostawiając sześć cali nad ziemią jako latarnię morską ze słodkich ziemniaków.