Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów jest często bodźcem do założenia ogrodu warzywnego, a każdy miłośnik pomidorów marzy o uprawie najlepszego pomidora: jędrnego, ale soczystego, słodkiego, ale pikantnego, aromatycznego i bez skaz.

Niestety niewiele warzyw jest bardziej podatnych na problemy niż pomidory. Sztuką w uprawie smacznych pomidorów jest wybór najlepszych odmian, właściwe rozpoczęcie uprawy i kontrolowanie problemów, zanim się pojawią. Zacznij tutaj od kilku sprawdzonych wskazówek dotyczących uprawy pomidorów, aby zapewnić sobie w tym roku prawo do przechwalania się pomidorami.

Nie tłucz sadzonek pomidorów
Jeśli zaczynasz pomidory od nasion, daj sadzonkom dużo miejsca na rozgałęzienie. Tak, to oznacza przerzedzenie sadzonek do jednej silnej rośliny na komórkę lub małą doniczkę. Odetnij słabsze, mniejsze sadzonki na rzecz najlepszego hodowcy. Zatłoczone warunki hamują ich wzrost, co je stresuje i później prowadzi do chorób. Przesadź sadzonki pomidorów do własnych 4-calowych doniczek wkrótce po tym, jak uzyskają pierwszy zestaw prawdziwych liści .

Dużo światła
Sadzonki pomidorów potrzebują mocnego, bezpośredniego światła . Zimą dni są krótkie, więc nawet umieszczenie ich w pobliżu nasłonecznionego okna może nie zapewnić im wystarczającej ilości naturalnego światła. O ile nie uprawiasz ich w szklarni, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pewnego rodzaju sztucznego oświetlenia roślin przez 14 do 18 godzin każdego dnia.
Aby rośliny pomidorów rosły krępe, a nie wrzecionowate, trzymaj młode rośliny tylko kilka cali od lamp fluorescencyjnych. 1 W miarę wzrostu sadzonek będziesz musiał podnosić światła (lub obniżać rośliny). Kiedy będziesz gotowy do sadzenia ich na zewnątrz, wybierz najbardziej słoneczną część swojego ogrodu warzywnego jako lokalizację.

Usuń dolne liście
Gdy twoje pomidory osiągną około 3 stopy wysokości, usuń liście z dolnej stopy łodygi. Są to najstarsze liście i zwykle są to pierwsze liście, na których pojawiają się problemy z grzybami. Gdy rośliny się zapełniają, dolne liście otrzymują najmniejszą ilość słońca i przepływu powietrza. Ponieważ liście te leżą blisko ziemi, patogeny glebowe mogą łatwo się na nie rozpryskiwać. Usunięcie ich pomaga zapobiegać chorobom grzybiczym. Cotygodniowe opryskiwanie herbatą kompostową również wydaje się być skuteczne w zapobieganiu chorobom grzybiczym.