Werbena

Prawie nic nie ma w sobie więcej uroku i piękna niż kwiaty. Piękny kolor i delikatność natychmiast wywołują uczucie dobrego samopoczucia. Mówiąc więc o kwiatach w tym aspekcie, nie sposób nie wspomnieć o werbenach. 

O werbenach pisaliśmy na porady-dzialkowe.pl. Charakterystycznie małe werbeny różnią się kolorami. Niektóre mają jeden kolor – czerwony, biały lub fioletowy. Inne są jednak przemieszane. Oczywiście niezależnie od koloru werbena zachwyca. Wiedząc o tym przygotowaliśmy kilka wskazówek. W ten sposób nauczsz się sadzić i pielęgnować werbeny.

Charakterystyka werbeny

Ciekawym i przede wszystkim atrakcyjnym faktem jest łatwość sadzenia. Dzieje się tak, ponieważ werbeny rozwijają się bardzo dobrze, zarówno w zimnie, jak i w upale. Nawet przy łatwości sadzenia konieczne jest stosowanie nawozu organicznego. Przykładami są gnijące liście, obornik bydlęcy. Zaleca się również stosowanie formuły NPK 4-14-18, łatwo dostępnej w sklepach rolniczych. Nie używaj jednak odchodów zwierząt domowych. Mogą one w konsekwencji przenosić toksoplazmozę.

 

Jak posadzić werbenę w doniczce?

Aby wyhodować te kwiaty, możesz użyć nasion sadzonek. Uprawa, jak już wspomniano, jest dość łatwa. Najpierw zakop kawałek sadzonki lub nasiona w czystym piasku. Utrzymuj wszystko bardzo wilgotne.

Jak tylko pojawią się pierwsze kwiaty, przenieś je do doniczki. Sam wazon może być duży lub średni. W rzeczywistości zależy to od tego, ile werbeny chcesz wyhodować. Najlepiej co najmniej 40 cm głębokości. Musi jednak zawierać otwory do drenażu. Przed przeniesieniem werbeny dodaj kamienie, piasek i ziemię. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody. 

Jak zbierać i używać werbeny?

Idealnie, najlepszym czasem na naukę sadzenia werbeny jest okres od września do marca. Do zbioru zrób to, gdy roślina osiągnie dorosłość. Odetnij więc łodygę i zbierz kwiaty.

Proponujemy zastosowanie, oprócz dekoracyjnej aplikacji, są herbaty. Herbata z kwiatu i korzenia werbeny jest stosowana przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego, zwalczania przeziębień, gorączki, anemii, migreny, a także dny moczanowej.

Jest to również naturalny środek uspokajający, który jest kolejnym czynnikiem w uprawie werbeny . W przypadku bezsenności zaleca się jego stosowanie. Nie używaj jednak, jeśli musisz prowadzić pojazd, maszynę lub jakąkolwiek inną działalność tego rozmiaru. W końcu relaksujące efekty mogą negatywnie wpłynąć na twoją uwagę.